SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

Od kilku lat nasza szkoła bierze udział w społecznym programie "Szkoła bez przemocy". Tradycyjne więc także w tym roku przystąpiliśmy do niego. Bliskie są nam idee szkoły jako miejsca nawiązywania relacji opartych na szacunku, tolerancji i życzliwości. Przywołujemy te zasady szczególnie w sytuacji konfliktów interpersonalnych, gdy pojawia się skłonność by interes osobisty forsować bez oglądania się na prawa innych. Pracujemy na rzecz zwiększenia u młodzieży świadomości problemu jakim jest przemoc oraz zmiany postaw wobec niej. Staramy się by nasza młodzież aktywnie uczyła się wolontariatu. Bliski kontakt z biedą, cierpieniem drugiego człowieka uczy empatii i zrozumienia, uczy też tego, że bierność lub aktywność społeczna wiążą się z odpowiedzialnością moralną każdego za to, jaki jest świat.

Opiekę nad programem sprawuje psycholog szkolny Pani mgr Elżbieta Wisz.

Wejdź na Portal www.icotamwszkole.pl
oraz na
profil Gimnazjum Sportowego w Rzeszowie
na tym portalu.

Konkurs na wykreowanie kodeksu 10 zasad zachowania na boisku
Nasza szkoła już po raz 6 zgłosiła swój udział w kampanii "SZKOŁA BEZ PRZEMOCY". Częścią kampanii zawsze są różne akcje i konkursy, adresowane na ogół do całej społeczności szkolnej. W tegorocznej edycji ich motywem przewodnim jest Euro, a celem promowanie zasad Fair Play. Nasza szkoła postanowiła przyłączyć się do konkursu na wykreowanie kodeksu 10 zasad zachowania na boisku. Na godzinach wychowawczych młodzież pod okiem pedagogów wypracowuje pomysły kodeksów a następnie w twórczy sposób wybrane jego punkty rozwija. W finalnej części akcji z różnych projektów zostanie skompilowany jeden wspólny kodeks naszej społeczności. Liczymy, że jego artystyczne i wychowawcze walory zyskają uznanie kapituły konkursowej, stając się spirytus movens zachowań wszystkich uczestników sportowych imprez, a naszym uczniom dostarczą radości z nagród i bycia nagrodzonymi.
EW

Zapraszamy całą społeczność szkolną (także rodziców- ex definitione) do uczestnictwa w konkursie na najlepszy HYMN KIBICA.
Hasło przewodnie:
Kibicuję Fair Play
Nagroda:
Wyjazd dla całej grupy (15 osób) wraz z przejazdem i opieką na mecz otwarcia Stadionu Narodowego w Warszawie, w dniu 29.02.2012
Warunki:
1. Hymn powinien składać się z refrenu oraz 3 lub 4 zwrotek po 4-6 wersów
2. Zespół - max. 14 osób plus lider
3. Lider musi być dorosłą osobą i będzie reprezentował zespół oraz zadeklaruje opiekę nad grupą podczas meczy otwarcia.
Termin zgłaszania prac do koordynatorki - do 23.01.2012
Więcej informacji można uzyskać u koordynatorki E. Wisz

Nasza młodzież pracowała nad konkursowymi zadaniami KODEKS FAIR PLAY oraz HYMN na igrzyska Euro. Spośród 7 zgłoszonych projektów klasowych komisja oceniająca dokonała wyboru najlepszego, nagradzając w ten sposób projekt klasy IIB. Został on przygotowany pod przywództwem wychowawczyni Magdaleny Baran. Zwycięskiej grupie gratulujemy! Poniżej prezentujemy zespołową pracę klasy IIB.

Kiedy jesteś na boisku,
Nie rób wrzawy, nie siej pisku.
Nie bij w głowę, nie kłuj w oczy
Bo cię sędzie czymś zaskoczy.
Kartką zółtą lub czerwoną
Przez trenera pogardzoną.
I pamiętaj mój kolego,
Ze nie zrobię ci nic złego.
Nie powalę, nie uderzę.
Bo w zasady dobre wierzę.
Przeciwnika więc szanuję
I pod nogi mu nie pluję.
Nie obrażam i nie biję,
Alkoholu też nie piję.
Karnych także nie wymuszam
I do boju z piłką ruszam.
Bo ja jestem zawodnikiem,
Godnym ciebie przeciwnikiem.
Choć czasami złość buzuje,
To zabawy wam nie psuje,
Więc szanujmy się koledzy,
Aby zdobyć więcej wiedzy
O zasadach gry grupowej,
Dla nas wszystkich odlotowej.