Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rzeszowie

17.09.2016
Młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rzeszowie oddała hołd ofiarom sowieckiego terroru
17 września, to rocznica agresji sowieckiej na Polskę w 1939 r. Sejm Rzeczpospolitej przez aklamację ustanowił ten dzień Dniem Sybiraka, oddając hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię i dalekie tereny Rosji oraz Związku Sowieckiego. Hołd oddano wszystkim Sybirakom - Polakom, których w wyniku zbrojnych działań, począwszy od XVII wieku, zmuszono do długoletniego pobytu na tej nieludzkiej ziemi. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 18:30 mszą świętą w kościele Świętego Krzyża przy ul. 3 Maja w Rzeszowie, następnie uczestnicy przeszli w marszu ze zniczami, odmawiając Litanię Narodu Polskiego, modlitwę za obrońców ojczyzny i ofiary komunizmu. Przed Krzyżem Ofiar Komunizmu na placu Śreniawitów złożono kwiaty i zapalone znicze. Dla młodych ludzi była to lekcja historii i patriotyzmu. Dla osób starszych udział w marszu był formą podziękowania za to, że szczęśliwie udało im się przeżyć wojnę. Inni przyszli, żeby w taki sposób oddać hołd swoim bliskim.

W rzeszowskich uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojska, policji, rzeszowscy strzelcy i harcerze.

Naszą szkołę reprezentowała delegacja pod opieką pani Kingi Maciołek - Rzucidło i pana Rafała Zielińskiego.

Kinga Maciołek-Rzucidło

Aktualności szkolne

21.09.2016
LICEALIADA: I miejsce V Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt 10x800m Szkół Ponadgimnazjalnych