Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rzeszowie

Wniosek o przyjęcie do gimnazjum należy złożyć do 16 maja 2016 r.,
ze względu na terminy testów sprawnościowych

Wniosek o przyjęcie do liceum należy złożyć do 11 maja 2016 r.,
ze względu na terminy testów sprawnościowych!

punkt naboru - sekretariat uczniowski pokój 119

Ruszyła kolejna edycja Dancing with the Stars, w której uczestniczy nasz uczeń Rafał Jonkisz Mister Polski 2015.
Rafałowi życzymy sukcesów i trzymamy kciuki za dojście do finału!

3.05.2016
Udział młodzieży Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rzeszowie w uroczystościach Święta 3 Maja

3 Maja to wyjątkowa data w kalendarzu i pamięci każdego Polaka. 225 lat temu, właśnie w tym dniu, uchwalono pierwszą polską konstytucję. Tworzono ją w niezwykle trudnej sytuacji dla Polski. Był to czas, kiedy już po pierwszym rozbiorze naszego państwa, podjęto próbę walki o to, aby Polska przetrwała. Walki ciężkiej i wymagającej ogromnego zaangażowania i poświęcenia.

Konstytucja była jedną z reform podjętych podczas obrad Sejmu Wielkiego, stała się tą najtrudniejszą, ale niezwykle istotną. Warto zauważyć, że w obronie Konstytucji przyszło Polsce jeszcze stoczyć ciężką i okupioną dużymi stratami walkę z państwem rosyjskim, ale Konstytucja przetrwała. Do dziś jest wielka i ważna dla każdego Polaka.

Uroczystości 3 Maja rozpoczęły się mszą świętą w Kościele p.w. Św. Wojciecha i Stanisława. Celebrował ją biskup Kazimierz Górny. Wśród uczestników byli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, najwybitniejsi dostojnicy kościelni, przedstawiciele wielu organizacji, poczty sztandarowe szkół i różnych organizacji oraz obywatele – patrioci, którzy uczestnicząc w święcie wspólnie ze swoimi dziećmi uczyli ich, że pielęgnowanie tradycji daje siłę i dumę narodową.

O godzinie 11.00 pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim Rynku rozpoczęły się uroczystości patriotyczne. Były relacje i przemówienia. Tu także znalazło się miejsce na wspomnienia i wzruszenie.

W uroczystościach Święta 3 Maja wzięli udział nasi uczniowie pod opieką pani mgr Anny Korab. Była to dla nich swoista lekcja historii, taka, którą zapamiętają na zawsze. Nie musieli się jej wyuczyć, mogli ją przeżyć.

Od 2003 roku 3 maja w Rzeszowie celebrowana jest nie tylko rocznica uchwalenia Konstytucji, ale także Święto Paniagi lub ulicy Pańskiej, ulubionego deptaka mieszkańców. Tam, od godziny 12.00 odbywały się liczne koncerty i pokazy taneczne, prezentacja XVII – wiecznej musztry i strzałów z muszkietów oraz tradycyjnych ludowych strojów węgierskich. W bieżącym roku bowiem tematem Święta Paniagi była kultura węgierska. Równocześnie jest bowiem obchodzone 20-lecie partnerstwa Rzeszowa z miastem Nyíregyháza, stąd chęć przybliżenia mieszkańcom zwyczajów sąsiadów.

Anna Korab

Aktualności szkolne