Inne pasje naszych sportowców – część II

Franciszek i Adrian Książek to bracia, którzy oprócz pasji sportowej mają jeszcze jedno wspólne hobby: muzykę!

Franek jest uczniem klasy 7a, natomiast Adrian uczęszcza do klasy 1gl. Obaj trenują siatkówkę i na treningach spędzają wiele godzin w tygodniu. Ich drugim wspólnym hobby jest gra na saksofonie. Akurat tutaj różnica wieku między nimi nie ma znaczenia, ponieważ równocześnie zaczęli naukę i grają na tym instrumencie od 4 lat. Lekcja muzyki jest wprawdzie tylko raz w tygodniu, ale ćwiczyć trzeba przynajmniej pół godziny codziennie. Nie każdy wie, że aby “oswoić” taki instrument jak saksofon, trzeba mieć dobrą kondycję fizyczną, ponieważ gra na nim to ciężka oddechowa praca. Najtrudniejsze do wyćwiczenia są: zmiana tonacji w utworze oraz długie dźwięki, ponieważ od nich porządnie bolą policzki. Bracia przygotowują każdy utwór najpierw osobno, następnie łączą siły i ćwiczą z podkładem muzycznym. Saksofon to jeden z najbardziej skomplikowanych instrumentów dętych, ponieważ palce muszą “obsłużyć” ponad 20 przycisków. Nie jest to również tanie hobby, ponieważ każdy z instrumentów kosztuje ok. 12 tys. zł. Chłopcy chętnie prezentują swoje umiejętności i koncertują rodzinnie oraz w czasie uroczystości szkolnych.