Podsumowanie XVII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego i Poezji Śpiewanej im. K. K. Baczyńskiego „Na imię mi było Krzysztof”

Rok 2021 jest rokiem wyjątkowym w historii Konkursu. Nie tylko ze względu na ustanowienie go przez władze naszego kraju Rokiem K. K. Baczyńskiego, ale także na sytuację epidemiologiczną. Cieszy nas, jako organizatorów, fakt, że znaleźli się uczniowie, którzy w tym trudnym czasie, pozbawieni możliwości realnych spotkań z nauczycielami, chcieli się zmierzyć z poezją naszego Patrona. Dziękujemy uczestnikom i ich opiekunom za poświęcenie czasu na przygotowanie nagrań, przesłanych do oceny przez Jury: Beatę Romanek – Uniwersytet Rzeszowski, Beatę Zarembiankę – Ave Teatr, Jacka Kulikowskiego – Szkoła Muzyki Rozrywkowej Virtuoso, Katarzynę Hudzicką-Chochorowską – IPN oddz. Rzeszów, Sebastiana Stachurskiego – WDK Rzeszów i Tomasza Kuliberdę – Teatr Maska.

Zdalna forma konkursu wymagała innego podejścia do zaprezentowania wybranego tekstu. Było łatwiej, ale jednocześnie trudniej, jak podkreślali członkowie Jury. Oto kilka wskazówek oraz komentarzy, które wymienili podczas wirtualnych obrad na platformie Teams:

Nagrania w plenerze przeszkadzają w odbiorze tekstu, utrudniają ocenę, ponieważ odgłosy otoczenia zagłuszają prezentację. Takie nagrania szkodzą uczestnikowi. Nadmierna gestykulacja jest zbędnym rozpraszaczem i psuje efekt całkiem dobrej recytacji. Trzeba rozumieć co się recytuje lub śpiewa, a nie tylko wyuczyć się tekstu na pamięć. W recytacji i śpiewie musi być zawarta prawda oraz emocje. Błędy techniczne, takie jak zbyt ekspresyjna gestykulacja wynikają z niewiedzy i braku obycia scenicznego uczestnika. Jest to jednak kwestia warsztatu, nad którym trzeba nieustannie pracować.

Jury nie brało pod uwagę problemów wynikających z jakości i możliwości technicznych sprzętu nagrywającego.

Gratulujemy odwagi! Doceniamy to, że mimo pandemii zgłosiliście się do udziału
w Konkursie. Warto podkreślić fakt, że Wam się w ogóle chciało. Jako Jury mamy nadzieję, że nie zrazicie się i będziecie brać udział w kolejnych konkursach recytatorskich i poezji śpiewanej.

Na zakończenie kilka słów od pani Beaty Romanek, która od wielu lat zasiada w gronie Jury Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego i Poezji Śpiewanej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego:

Kolejny już raz miałam przyjemność uczestniczyć w pracach jury Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego i Poezji Śpiewanej im. K. K. Baczyńskiego. Ze względów epidemicznych nie mogliśmy wysłuchać na żywo zarówno recytacji, jak i wykonań poezji śpiewanej.

To wspaniale, że twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wciąż znajduje czytelników i wielbicieli wśród młodego pokolenia. Poezja ta jest niełatwa w odbiorze, wymaga od czytelnika dużej wrażliwości.

Szkoda, że uczestnicy Konkursu nie mogli się spotkać, że nie mogli zaprezentować pełni swojego talentu i poczuć tej niezwykłej atmosfery. A podsumowaniem naszych refleksji niech będą te słowa Anny Dymnej:

„Gdy się recytuje wiersze, zdarza się, że forma zabija treść. Poeci swoje wiersze czytają prosto, konkretnie i poezja czytana w ten sposób brzmi najlepiej. Wisława Szymborska powiedziała mi, że trzeba czytać tak, jakby się głośno myślało. Wtedy słowo nie traci swojej mocy i sensu.”

Jako organizatorzy dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy ufundowali nagrody dla laureatów, członkom jury, których rzetelna ocena oraz profesjonalne wskazówki pomagają w artystycznym rozwoju młodzieży. Dziękujemy oczywiście wszystkim wykonawcom, którzy przygotowali nagrania swoich interpretacji oraz ich nauczycielom. Gratulujemy Nagrodzonym i Wyróżnionym, życząc kolejnych pięknych spotkań z poezją.

Do zobaczenia za rok!